Wczytywanie...

Koło Naukowe MechatroniX

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej

Trzeci i ostatni dzień zawodów

Główne zawody w Eger złożone były z trzech konkurencji: rajdu długodystansowego, jazdy na czas oraz pojedynku pneumobili. Rajd długodystansowy polegał na pomiarze przejechanego dystansu, przy wykorzystaniu pojedynczego zbiornika sprężonego powietrza. Naszymi kierowcami byli inż. Szymon Mielech, inż. Sebastian Uszyński oraz inż. Krzysztof Popławski. Niestety w tej konkurencji drużyna z Wydziału Mechanicznego napotkała na pierwsze problemy techniczne związane z układem przeniesienia napędu. Po wykonaniu 5 okrążeń (ok. 2,5 km) rozerwany łańcuch uniemożliwił kontynuowanie jazdy. W momencie wystąpienia awarii ciśnienie w butli spadło do jedynie 160 bar (początkowo było to 200 bar). Najdłuższy dystans pokonany w tej konkurencji wynosił 7 km. CorsAiR, pomimo awarii, uplasował się na 18 miejscu.

Jazda na czas polegała na wyścigu trzech pojazdów i pomiarze ich czasów. Najpierw przeprowadzono wyścigi kwalifikujące do drugiego etapu, w którym udział wzięło tylko 16 najlepszych pojazdów. CorsAiR z Wydziału Mechanicznego w wyścigu kwalifikacyjnym wywalczył pierwsze miejsce. W klasyfikacji ogólnej pierwszego etapu był na miejscu 11. – na tej liście brane były pod uwagę również zespoły seniorskie, oddzielnie oceniane (w klasyfikacji studenckiej CorsAiR uplasował się na 6. miejscu). W drugim etapie z udziałem 16 najlepszych ekip drużyna niestety miała pecha – po raz kolejny awarii uległ układ przeniesienia napędu.

Trzecia konkurencja, pojedynek pneumobili, polegała na jednoczesnym starcie dwóch pojazdów i pomiarze czasów ich przejazdów na odcinku 260 metrów. Ważną rolę odgrywało tu przyspieszenie maszyn. Podczas tej konkurencji, niestety, po raz kolejny uległ rozerwaniu łańcuch CorsAiRa.

Dr inż. Leszek Ambroziak, opiekun Koła Naukowego Mechatronix: Jestem bardzo dumny z postawy mojego zespołu podczas zawodów. Za wszelką cenę i do ostatniej chwili starali się uporać z wszystkimi przeciwnościami jakie miały miejsce. Serdecznie gratuluję całej drużynie, ponieważ pokazali wielki charakter, wolę walki oraz olbrzymią pasję do tego co robią. To dla mnie zaszczyt móc współpracować z takimi studentami. Tym razem mieliśmy pojazd, który mógł powalczyć o czołowe miejsca, zabrakło jednak trochę szczęścia.

Zawody zakończyły się wyścigiem VIP-ów oraz ceremonią wręczenia nagród. Każdy VIP-ów mógł sobie wybrać najlepszy jego zdaniem pojazd i przystąpić nim do wyścigu. Pneumobil CorsAiR wybrało kilku chętnych, a ostatecznie wystartował nim prezes firmy Aventics – Istvan Godri. Po przejeździe gratulował naszemu zespołowi przemyślanej i pięknej konstrukcji.

Dokładne wyniki możecie sprawdzić pod tym linkiem.

Specjalnie dla was nagraliśmy filmy z zawodów:
film z przejazdu kwalifikacyjnego
film z pit stopu